Kėrko nė shop

Kėrkimi nė detaje »
Kategoritė e Artikujve
 Ēaji Form – Dobėsimi (1)
 CD (87)
 Diverses
 DVD (108)
 Gratis (1)
 Kapuq pėr namaz (1)
 Krema (2)
 Kur'an (1)
 Libra (297)
 Mp3 (31)
 Orė me Ezan (1)
 Parfyma (50)
 Pllakata (2)
 Produktet e Farės sė zezė (7)
 Sexhade - Tepih pėr falje (1)
 Tė ndryshme (1)
 Tespih (1)
 Ujė Zemzemi (1)
Mė shumė pėr..
Dėrgesa dhe shėrbimet postare
Shėnimet e juaja private
Rregullorja
Reagimet e Klientėve
Index
Na kontaktoni
Informacionet
Kush jemi ne
Meny
Adresa e jonė
Lidhje
Vlerėsimi mbi artikuj
Pėrmbledhje lutjesh nga Kur'ani dhe Hadithi
The odds that the reduction may happen. The larger the odds ..
1 prej 5 Yjesh!
Artikuj tė rinjė
Parfym Fulla
Parfym Fulla
Prej CHF 8.00 CHF
.
Blerje e shpejtė
Bitte geben Sie die Artikelnummer aus unserem Katalog ein.
 
Mirë se vini në Shopin e Fondacionit të Rinisë Islame në Cyrih

KUJDES: Porositë jashtë Zvicrre i dërgojmë vetëm pasi ta bëni parapagesën.
Ju zgjidhni artikujt që dëshironi ti porositni dhe pastaj na kontaktoni në këtë adresë:
islamischen@sunrise.ch
pastaj ne ju tregojmë si mund ta bëni parapagesën.

Artikuj tė rinjė


Kompleti i Tefsirit tė Ibn Kethirit prej 8 Vėllimesh Kompleti i Tefsirit tė Ibn Kethirit prej 8 Vėllimesh
Titulli: Kompleti i Tefsirit të Ibn Kethirit 8 Vëllimet
Autor: Imam Ismail ibn Omer ibn Kethir
Përktheu: Mr. Bashkim Aliu
Redaktorë profesionalë: Mr. Mahir Hasani, Mr. Ajni Sinani
Redaktor gjuhësor: Dr. Hysen Matoshi
Korrektor: Nuridin Ahmeti
Formati: B5
Shtypi: Focus Print — Shkup
Përfaqësitë:
Për Kosovë: Libraria SIRA
Për Shqipëri: Nektari ESXH
Për Maqedoni: FURKAN ISM
Botues: Fondacioni i Rinisë Islame

Prej CHF 260.00 CHF
.
1 x 'Kompleti i Tefsirit tė Ibn Kethirit prej 8 Vėllimesh' Porositė
Mjekėsia e tė Dėrguarit alejhi selam Mjekėsia e tė Dėrguarit alejhi selam
Titulli: Mjekësia e të Dërguarit alejhi selam
Autorë: Ibn Kajim el-Xheuzi
Përktheu:Hanife Alija-Dauti
Redaktor profesional: Mr. Sadik Mehmeti
Redaktor gjuhësor: Dr. Hysen Matoshi
Korrektor: Behar Kaçeli
Realizimi teknik dhe dizajni: Bashkim Mehani
Botues: Fondacioni i Rinisë Islame

Mjekësia pejgamberiane e ka një element hyjnor. Ky element i mjekësisë pejgamberiane krahasuar me mjekësinë e përgjithshme i ngjason raportit të mjekësisë së përgjithshme me mjekësinë popullore. Autoritet më të mëdha mjekësore pajtohen me këtë fakt, pasi që shkenca në të cilën shquhen ata është rezultat i krahasimeve, eksperimentimit, inspirimit, vizionit dhe hipotezës. Llojet e ilaçeve, të cilat i ka përdorur i Dërguari i Allahut dhe shokët e tij nuk kanë qenë medikamente me përzierje kimike të quajtura farmaceutike, por kanë qenë të thjeshta dhe të papërziera, ku shumica e tyre përbëhej vetëm nga një element përbërës. Nganjëherë shtonin edhe ndonjë substancë tjetër ushqyese për ti ndihmuar ilaçit apo për t’ia rregulluar shijen.
Prej CHF 28.00 CHF
.
1 x 'Mjekėsia e tė Dėrguarit alejhi selam' Porositė
Filmi Imam Buhariu Filmi Imam Buhariu

“Imamët në rrugën e drejtë”

Imam Buhariu

Film Artistik

Përgjatë 90 minutave të këtij filmi artistik që vjen psesë e serisë “Imamët në rrugën e drejtë” do të shohim detaje nga jeta e dijetarit më me peshë në historinë Islame, i cili ka qenë njëri prej shkaqeve për t`u ruajtur Islami ashtu si ka zbritur, i njohur si Imam Buhariu.

Muhammed ibn Ismail el-Buhariu u rrit në shtëpi të ndershme dhe me plotë dituri, ngase i ati i tij ka qenë prej dijetarëve dhe prej transmetuesve të hadithit. Si i ri filloi mësimin e tij nëpër dijetarët e vendit të tij dhe përparonte shumë shpejt, sidomos në shkencën e Hadithit.

Udhëtimet e tij nëpër qendrat e diturisë u shtuan shumë, gjithë këtë e bënte për të kërkuar diturinë nga më shumë dijetar, Prej vendeve që ka kërkuar dituri janë: Meke, Medine, Sham, Egjipt, Harran, Musil, Basra, Kufe, Bagdad, Horasan, Irak etj. Udhëtimi i tij nëpër këto vende i bëri shumë dobi sepse ai ishte i zellshëm gjatë kërkimit të diturisë, meditonte çdoherë dhe e përsëriste atë që e kishte mësuar.

Dijetarët prej të cilëve përfitoi janë shumë, ngase kishte udhëtuar në shumë vende, ashtu që ka dëgjuar dhe ka shkruar nga mbi 1080 dijetarë.
Prej nxënësve në të njohur të tij janë: Ebu Husejn, Muslimi ibn Haxhxhaxh, Tirmidhiu, Nesaiu, Ebu Hatem, Ebu Zur`ah, Ibn Huzejme dhe tjerë.
Ibn Ebi Shejbe ka thënë: “Nuk kemi parë asnjëherë sikur Buhariu”

Ibn Huzejme ka thënë: “Nën këtë Qiell nuk kam parë njeri më të ditur në hadith dhe me memorie më të fortë se sa Muhamed ibn Ismail el-Buhariu”
Dijetarët kanë thënë se nuk është çudi se i ka ditur hadithet saktësisht, çudi është se në moment i ka mësuar edhe hadithet që i kanë thënë ata.
Libri me të cilin u bë i njohur si imam i fesë është Sahihul Buhariu, në të cilin ka përmbledhur hadithe të Resulullahut a.s. Të gjitha hadithet në këtë libër janë të vërteta. Dijetarët kanë thënë se libri më i vërtet pas Kur`anit është Sahihu i Buhariut.

Filmi është në gjuhën arabe i përkthyer me titra në gjuhën shqipe


Prej CHF 10.00 CHF
.
1 x 'Filmi Imam Buhariu' Porositė
bbbbbbbbbbbbbb


Shportė
Ju nuk keni asgje ne shporten tuaj!
Mirėsevini pėrseri!
E-Mail Adresa:
Passwort:
E keni harruar fjalėkalimi?
Informatori
E-Mail Adresa
Statusi

Grupet e klientėve:Mysafir
Valuta
Artikujt mė tė shitur
01.
Ujė Zemzemi
Prej CHF 4.50 CHF
.
02.
Drita e zemrės dhe Jasini
Prej CHF 5.00 CHF
.
03.
Orė me ezan pėr mur, Auto islamic Azan clock - Quemex QAC 810
Prej CHF 89.00 CHF
.
04.
Black seeds Oil 125 ml - Vaji i farės sė zezė
Prej CHF 12.00 CHF
.
05.
Kalendari - Takvimi 2014
CHF 0.00 CHF
.
06.
Filmi Ibrahimi a.s., DVD
Prej CHF 10.00 CHF
.
07.
Emrat musliman dhe domethėnia e tyre
Prej CHF 5.00 CHF
.
08.
Pėrmbledhje lutjesh nga Kur'ani dhe Hadithi
Prej CHF 5.00 CHF
.
09.
Mburoja e Muslimanit
Prej CHF 4.00 CHF
.
10.
Mėkatet e mėdha dhe tridhjetė shkaqete hyrjes nė Xhenet
Prej CHF 6.00 CHF
.
islamischen.ch