Kėrko nė shop

Kėrkimi nė detaje »
Kategoritė e Artikujve
 AKSION
 Ēajra tė ndryshėm (39)
 CD (88)
 Deodorant (3)
 Diverses (5)
 DVD (110)
 Gratis (2)
 Kapuq pėr namaz (2)
 Krema (4)
 Libra (379)
 -   Fetva (10)
 -   Fikh (7)
 -   Hadithe (8)
 -   Histori (18)
 -   Komentimi i Kuranit ( Tefsir ) (13)
 -   Komplet Vepra (1)
 -   Libra pėr Familje (35)
 -   Libra pėr Fėmijė (18)
 -   Libra xhepi (12)
 -   Mjekėsi (5)
 -   Poezi (3)
 -   Romane (5)
 -   Tė ndryshme (18)
 Libra Gjermanisht
 Mjalti (8)
 Mp3 (37)
 Orė
 Orė me Ezan
 Parfyma (15)
 Pllakata (3)
 Produktet e Farės sė zezė (6)
 Sexhade - Tepih pėr falje (1)
 Shampona (4)
 Tė ndryshme
 Tespih
 Ujė Zemzemi (1)
 Vajra tė ndryshėm (14)
Mė shumė pėr..
Dėrgesa dhe shėrbimet postare
Shėnimet e juaja private
Rregullorja
Reagimet e Klientėve
Index
Na kontaktoni
Informacionet
Kush jemi ne
Meny
Adresa e jonė
Lidhje
Artikujt te ri
Titulli: Kujtesa kolektive, Dėshmi dhe ngjarje (1944-1966)
Titulli: Kujtesa kolektive, Dėshmi dhe ngjarje (1944-1966)
Prej CHF 15.00 CHF
.
Mehr auf Ihrer privaten Seite
Tė ndryshme
Vlerėsimi mbi artikuj
Feja ėshtė kėshillė, DVD
..
0 prej 5 Yjesh!
Artikuj tė rinjė
Mareshta Uvin - Arctostaphylos Uvae Ursi
Mareshta Uvin - Arctostaphylos Uvae Ursi
Prej CHF 4.90 CHF
.
Blerje e shpejtė
Bitte geben Sie die Artikelnummer aus unserem Katalog ein.
Libra  
 

 1000 Thėnje 1000 Thėnje
Libri “1000 Thėnie” i hoxhės sė nderuar, Jakup Hasipi, Allahu e mėshiroftė, i cili nuk la gjurmė vetėm nė vendin ku veproi, por ndikimin e tij e shtriu nė tė gjitha trojet shqiptare dhe mė gjėrė, ėshtė mishėrim i tė kuptuarit tė thellė tė realitetit tė kohės, vendit, mentalitetit tė popullit, rrethanave lokale, rajonale dhe ndėrkombėtare nė tė cilat jeton muslimani i sotėm nga njėra anė, dhe tė kuptuarit tė shėndoshė tė Islamit dhe burimeve tė tė drejtės islame, e tė moralit, nga ana tjetėr.
Qė nga kohėt mė tė hershme, gjegjėsisht nga koha e pejgamberėve tė mėparshėm, pastaj edhe nga koha e njerėzve tė cilėt nė historinė njerėzore janė cilėsuar si nejrėz tė mėdhej, siē janė filozofėt e vjetėr antik, etj., pastaj filozofėt e mesjetės dhe kohės mė tė re, njerėzit e menēur dhe orratorėt e ndryshėm, janė pėrpjekur qė ta observojnė gjendjen e popullit dhe ta formulojnė atė pėr njeriun e kohės me fjalė tė shkurtėra dhe kuptimplote, janė pėrpjekur ta shpjegojnė realitetin dhe fenomenet e ndryshme me shembuj tė kapshėm pėr palėn tė cilės i referohet ligjėrimi, por edhe pėr brezat e ardhshėm, me qėllim qė efekti tė jetė mė i madh dhe mė cilėsor nė kuptimin e drejtė dhe nė zbatimin e mesazheve tė ligjėrimit tė tij nė jetėn e pėrditshme.
Prej CHF 12.00 CHF
.
1 x '1000 Thėnje' Porositė
 101 tregime pėr tė aritur kulminacionin e mirėsive dhe pėrsoshmė 101 tregime pėr tė aritur kulminacionin e mirėsive dhe pėrsoshmė
Nga kėto tregime pėrfiton shumė besimtari i cili dėshiron tė jetė shėmbėlltyrė, i udhėzuar dhe njėherit tė jenė kėshillė pėr tė devotshmit.
Prej CHF 10.00 CHF
.
1 x '101 tregime pėr tė aritur kulminacionin e mirėsive dhe pėrsoshmė' Porositė
 Adhurimet e besimtarit Adhurimet e besimtarit
Një libër i shkëlqyer mbi adhurimet e besimtarit: Vlerat e namazit, Vlera e Haxhit dhe Umres, Adhurimi i lutjes, Dhikri-Përmendja e Allahut, Vlera e Kur'anit, Temat e Kur'anit të madh, Mrekullia numerike në Kur'an, Mrekullia shkencore në Kur'an......etj.


Prej CHF 8.00 CHF
.
1 x 'Adhurimet e besimtarit' Porositė
 Ahlaku i thirrėsit, atij i cili thėrret nė Islam Ahlaku i thirrėsit, atij i cili thėrret nė Islam
Thirrësi duhet të jetë shembull i të tjerëve, ashtu i humbë veprat papëlqyera, mekruh, dhe duke e tepruar ne gjërat e lejuara luksoze. Ai duhet mbi dunjanë dhe gares materiale, derisa të iton besim te njerëzit.
Për thirrësin është e rëndësishme, që dunjanë ta shfrytëzojë dhe ta hedhë nën këmbët e tij, e jo t'i shërbej asaj, ashtu që njerëzit të shkojnë ne të se ai nuk është i pasionuar për materien dhe sundimin. Shembulli nënkupton që thirrësi t'i largohet kontradiktës në fjalë dhe vepra.

Prej CHF 6.00 CHF
.
1 x 'Ahlaku i thirrėsit, atij i cili thėrret nė Islam' Porositė
 Arti dhe argėtimi nė jetėn e muslimanit Arti dhe argėtimi nė jetėn e muslimanit
Përcaktimi i lejueshmëris dhe ndalimit të argëtimit e të artit, me sa duket, është një ndër çështjet më të diskutueshme dhe më me ndikim të drejtpërsëdrejtë në shoqërin islame. Shumë njerëz gabojnë për shkak të injorancës së theksuar apo pakujdesisë së tyre. Prandaj disa janë të mendimit se shoqëria islame duhet ti përkushtohet vetëm shërbimit e adhurimit të Zotit dhe punës
Prej CHF 6.00 CHF
.
1 x 'Arti dhe argėtimi nė jetėn e muslimanit' Porositė
 Arti i dhikrit dhe i lutjeve tė Pejgamberit tė fundit Arti i dhikrit dhe i lutjeve tė Pejgamberit tė fundit
Autori me kėtė libėr na prezanton me personalitetin mė tė lartė qė ka njohur historia e njerėzimit. Po ashtu na tregon se si Profeti Muhamed na ka lidhur me Allahun xh.xh. Ky libėr bėn njė udhėtim mbi jetėn dhe aktivitetin ditor tė krijesės mė tė dashur pėr ne dhe qė ne duhet ta marrim si shembull dhe model. Na paraqitet modeli dhe morali i tij nė lutje, adhurim dhe aktivitet ditor. Po ashtu ky libėr na ndihmon edhe nė botėkuptimin tonė pėr tė saktėsuar disa ide qė sot nė kohėt moderne qarkullojnė nė lidhje me mėnyrėn e adhurimit dhe tė njėsimit tė Allahut xh.xh. Ky libėr ka njė vlerė tė vecantė se na e prezanton Pejgamberi nė atė formė qė ne kemi mė sė shumti nevojė ta njohim.

Prej CHF 13.00 CHF
.
1 x 'Arti i dhikrit dhe i lutjeve tė Pejgamberit tė fundit' Porositė
 Atlas i botės Islame Atlas i botės Islame
Bota, marrë në përgjithësi, është e ndarë në njësi, të cilat i bashkojnë faktorë të përbashkët. Edhe Bota Islame konsiderohet një ndarje e rëndësishme botërore, këtë e bashkojnë qytetërimi, historia, gjeografia, interesat politike e ekonomike. Bota islame është term, që në vete përfshin një mori shtetesh, në të cilat numri i banoreve muslimanë arrin në mbi 50% . Në të kaluarën është quajtur "Darul Islam", që si term ka nënkuptuar shtetet, në të cilat ka udhëhequr-sunduar sheriati islam dhe janë ekzekutuar normat e tij, edhe nëse shumica e popullsisë kanë qenë jomuslimanë.
Për të njohur me mirë gjeografinë dhe rëndësinë gjeostrategjike që ka bota islame, patjetër që duhet të shfletohet ky libër. Në të bëhet përshkrimi i vendeve islameme sipas përqindjes së muslimanëve në të dhe sipas anëtarësisë në organizata dhe konventa të botë islame.

Prej CHF 48.00 CHF
.
1 x 'Atlas i botės Islame' Porositė
 Bazat e besimit te Imami Ebu Hanife Bazat e besimit te Imami Ebu Hanife
Autori i librit sjell materiale dhe argumente të bollshme lidhur me pikat elementare të mospajtimeve në mes medhhebeve. Andaj duke e shikuar si tërësi, libri është argument i mjaftueshëm për të zotët e mendjes, që pas shtjellimit të gjitha temave të mund të kuptojnë se e vërteta është një dhe në bazë të saj secili mund të përfundojë se ndarjet, mospajtimet dhe divergjencat nuk kanë aspak vend në mesin e muslimanëve, posaçërisht në këtë kohë të trazirave të ndryshme sociale, politike dhe posaçërisht të aspektit fetarë.
Prej CHF 32.00 CHF
.
1 x 'Bazat e besimit te Imami Ebu Hanife' Porositė
 Bazat e dispozitave e komentuar nga Al-Besam vėllimi i parė Bazat e dispozitave e komentuar nga Al-Besam vėllimi i parė
Falenderojmë Allahun xh.xh. që na e bëri të mundur ta kemi në dorë një libër kaq të vlefshëm të jurisprudencës islame. Ky libër ka gjetur një gamë të madhe lexuesish dhe nuk kishte se si te ndodhte ndryshe. Në të është përmbledhur dituria dhe njohja më e saktë e transmetuar nga pejgamberi a.s. rreth kapitujve të ibadetit si , pastërtia, namazi dhe llojet e tij, zekati dhe agjërimi. Ky libër është i domosdoshëm dhe në të njëjtën kohë i mjaftueshëm si për ata që janë fillestar, po ashtu edhe për ata që kërkojnë të thellohen në dijet islame. Ky libër është i mbështetur në librin e Ibn Tejjimijes“ Mexhmu-ul fetaua „ si dhe në“ Sherh el Umdeh „ të dijetarit të madh Ibn Dekik el Id. Lusim Allahun xh.xh. që të gjithë të përfitojnë nga kjo vepër madhështore dhe Allahu xh.xh. ti shpërblejë në mënyrën më të mirë autorët e saj.

Prej CHF 30.00 CHF
.
1 x 'Bazat e dispozitave e komentuar nga Al-Besam vėllimi i parė' Porositė
 Bazat e etikės Islame - Ahlaku Bazat e etikės Islame - Ahlaku
Ky libėr ėshtė ndėrtuar me stil. Nė tė gjejnė njė pėrkufizim tė moralit dhe shkencave qė studiojnė atė. Kemi edhe disa pėrkufizime termash qė kanė tė bėjnė me moralin dhe na shpjegohen edhe dallimet ndėrmjet tyre. Me leximin e kėtij libri shohim edhe dallimin qė ka qytetėrimi islam me tė gjithė qytetėrimet antike si dhe lidhjen qė qytetėrimi islam ka bėrė ndėrmjet qytetėrimeve antike te ky qė ne njohim sot, qytetėrimi modern. Qytetėrimi islam ka shėrbyer si urė lidhėse. Njė nga dallimet e qytetėrimit islam me qytetėrimet e tjera ėshtė se qytetėrimi islam pėrbėhet nga shumė sisteme dhe nė qytetėrimin islam bėn pjesė njė sistem qė nuk gjendet nė asnjė qytetėrim tjetėr. Ky ėshtė sistem etik dhe moral. Islami i ka dhėnė njė rėndėsi tė madhe ahlakut dhe e ka lidhur ngushtė atė me vijimėsinė e tij historike.

Prej CHF 11.60 CHF
.
1 x 'Bazat e etikės Islame - Ahlaku' Porositė
 Bazat e Imanit nė dritėn e Kuranit dhe sunetit Bazat e Imanit nė dritėn e Kuranit dhe sunetit
Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, na ka mësuar këtë fe në tërsi dhe na i ka sqaruar edhe bazat, edhe degëzimet e saja, është e pamundëshme që Pejgamberi salallahu alejhi ve selem të mos e ketë mësuar umetin e vet për teuhidin
Prej CHF 18.00 CHF
.
1 x 'Bazat e Imanit nė dritėn e Kuranit dhe sunetit' Porositė
 Bazat e thirrjes Bazat e thirrjes
Të thërrasësh në fenë e Allahut xh.xh. është puna më e mirë dhe vepër e profetëve. Andaj jo të gjithë, pamvarsisht dëshirës së mirë që mund të kenë, mund ta bëjnë këtë. Allahu xh.xh. në kuranin famëlartë thotë: “‎"Thuaj: "Kjo është rruga ime, e vënë në fakte të qarta, e që unë thërras te All-llahu, unë dhe ai që vjen pas meje. Larg të metave është All-llahu, e unë nuk jam nga idhujtarët." (Jusuf, 108) ” prandaj për të gjithë ata hoxhallarë dhe njerëz të davetit që në xhamitë , fshatrat dhe qytetet e tyre, angazhohen me cështjen e davetit patjetër që kanë nevojë për këtë libër. Ky libër trajton katër cështje tepër madhore të thirrjes islame dhe kush i kupton mirë dhe i përdor ato , Allahu xh.xh. do ti japë sukses. Ato janë
Prej CHF 38.00 CHF
.
1 x 'Bazat e thirrjes' Porositė
 Besimet krishtere dhe qėndrimi islam ndaj tyre Besimet krishtere dhe qėndrimi islam ndaj tyre
Ky libër bën studimin e thuktë të librave hyjnore veçanërisht atyre të krishterizmit, për të parë realitetin e tij, sa është i vërtë dhe sa mundë të jetë i devijuar nga origjinali, si dhe qëndrimin e Islamit ndaj tij, për të pasur një pasqyrë të qartë rreth asaj që është me vlerë dhe asaj qe është e mirë dhe e keqe vetëm e vetëm që njerëzit ti kenë gjërat e qarta në çështjet e besimit të tyre.
Prej CHF 10.00 CHF
.
1 x 'Besimet krishtere dhe qėndrimi islam ndaj tyre' Porositė
 Bisedė e pėrditshme Shqipe, Angleze dhe Arabe Bisedė e pėrditshme Shqipe, Angleze dhe Arabe
Ky libër përman biseda nga jeta e përditshme. Këto biseda janë dhënë në tri gjuhë shqipe, angleze dhe arabe.Ky libër ju dedikohet atyre që kanë inters të njihen me kto gjuhë qoftë si fillestarë, qoftë për të thelluar njohuritë nga këto gjuhë dhe njëkohsisht për të bërë krahasime ndërmjët
tyre. Libri poashtu mund të ju shërbej edhe studentëve të huaj që janë të interesuar të kenë njohuri elementare për gjuhën shqipe.
Prej CHF 7.00 CHF
.
1 x 'Bisedė e pėrditshme Shqipe, Angleze dhe Arabe' Porositė
 Bota nė fokusin Islam Bota nė fokusin Islam
Feja dhe kisha, Fragment historik, Falsifikimi dhe devijimi i fesë,
Tirania, despotizmi i Kishës dhe i priftërinjve, Priftërinjtë, Arbitrariteti i priftërinjve, Degjenerimi shpirtëror,

Prej CHF 25.00 CHF
.
1 x 'Bota nė fokusin Islam' Porositė
 Ēfarė humbi bota me dobėsimin e muslimanėve Ēfarė humbi bota me dobėsimin e muslimanėve
Mendimtarët, ekspertët e shkencave dhe të letërsis si dhe thirësit e mëdhej në Islam e llogarisin ndër më të mirët dhe më të çmuarit e librave të shekullit njëzet.Ky libër madhështor e tepër i vlefshëm, që llogaritet si ndër të parët dhe më të njohurit e të ndjerit të thirjes islame, mendimtari dhe letrarit të shquar Ebu Hasan En-Nedeuij, mbetet ndër librat më të përhapur në botën islame, libri që u përkthye me shpejtësi në gjuhët e lindjes dhe perëndimit, aq sa sipas përllogaritjeve
të korrektuesit ka pasur mbi 60 botime dhe ribotime.
Prej CHF 26.00 CHF
.
1 x 'Ēfarė humbi bota me dobėsimin e muslimanėve' Porositė
 Cilėsitė e Allahut dhe emrat e tij tė bukur nė frymėn e besimit Cilėsitė e Allahut dhe emrat e tij tė bukur nė frymėn e besimit
Allahut i përkasin Emrat më të Bukur , andaj thireni Atë (lutjuni Atij) me to dhe largohuni nga ata që i shtrembërojnë Emrat e tij. Kemi kënaqësin që para lexuesve shqiptarë të paraqesim librin mbi Cilësitë dhe emrat e Bukur të Allahut, ku mjaftë qartë, bukur, shkurt dhe në mënyrë koncize autori
me mjeshtëri të sinqertë sjell çdo Cilësi dhe Emër të Zotit, duke shoqruar me komente të vyer dhe qasje të thellë.
Prej CHF 8.00 CHF
.
1 x 'Cilėsitė e Allahut dhe emrat e tij tė bukur nė frymėn e besimit' Porositė
 Ēliro nė veten tėnde Mbretėreshėn e Shebas, procedura dhe protok Ēliro nė veten tėnde Mbretėreshėn e Shebas, procedura dhe protok
Çliro në veten tënde Mbretëreshën e Shebas është guida jote në vetëfuqizimin, duke përcaktuar procedurat e sakta dhe procesin e 21 protokolleve, që do të çojnë ty në një udhëtim fantastik. Brenda ju dotë gjeni veten tuaj më të mirë dhe pasionet tuaja më të mrekullueshme. Ju do të shfrytëzoni talentet e juaja unike dhe do të ndërtoni vetëbesimin tuaj, ndërsa do të përpiqeni të arrini të gjithë atë që aspironi. ju do të bëheni inxhiner i kështjellës që do ta ndërtoni vet nëpërmjet
lumturisë.
Prej CHF 8.00 CHF
.
1 x 'Ēliro nė veten tėnde Mbretėreshėn e Shebas, procedura dhe protok' Porositė
 Dashuria ndaj tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s. ndėrmjet pėrcjell Dashuria ndaj tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s. ndėrmjet pėrcjell
Na gëzon fakti se ekziston mundësia që lexuesve tanë mund t`ju ofrojmë edhe një libër në karavanin e libravetë cilat trajtojnë bazat e islamit dhe mbrojtjen te tyre në mënyrë konsekuente. Ruajtja e themeleve orgjinale të fesë sonë Islame, Besimi në të Dërguarin salallahu alejhi ve selem është një nga principet themelore të besimit dhe një nga themelet e Islamit. Dashuria ndaj të Dërguarit salallahu alejhi ve selem në të vërtet është dicka e fshehur dhe diçka që mundë ta dijë vetëm Allahu i Lartmadhëruar.
Prej CHF 18.00 CHF
.
1 x 'Dashuria ndaj tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s. ndėrmjet pėrcjell' Porositė
 Derset e Ramazanit Derset e Ramazanit
Në këtë libër autori paraqet 30 Ligjërata-derse të muajit të ramazanit si p.sh.:Vlera e muajit dhe vlera e agjërimit të Ramazanit, Dispozitat e agjërimit, Namazi vullnetar, Vlera e mësimit të Kur'anit, Urtësia e agjërimit, Qka e prishë Ramazanin ......


Prej CHF 12.00 CHF
.
1 x 'Derset e Ramazanit' Porositė

Trego1 deri 20 (prej tė gjithė 226 Artikujve) Faqet:  1  2  3  4  5 ...  [nächste >>] 


Shportė
Ju nuk keni asgje ne shporten tuaj!
Mirėsevini pėrseri!
E-Mail Adresa:
Passwort:
E keni harruar fjalėkalimi?
Informatori
E-Mail Adresa
Statusi

Grupet e klientėve:Mysafir
Valuta
Artikujt mė tė shitur
01.
Drita e zemrės dhe Jasini
Prej CHF 5.00 CHF
.
02.
Emrat musliman dhe domethėnia e tyre
Prej CHF 5.00 CHF
.
03.
Mburoja e Muslimanit
Prej CHF 4.00 CHF
.
04.
Pėrmbledhje lutjesh nga Kur'ani dhe Hadithi
Prej CHF 5.00 CHF
.
05.
Martesa dhe mardhėniet intime nė Islam
Prej CHF 6.50 CHF
.
06.
Jeta pas vdekjes
Prej CHF 7.00 CHF
.
07.
Shpirti
Prej CHF 25.00 CHF
.
08.
Mėkatet e mėdha dhe tridhjetė shkaqete hyrjes nė Xhenet
Prej CHF 6.00 CHF
.
09.
Mjekėsia e tė Dėrguarit alejhi selam
Prej CHF 28.00 CHF
.
10.
Kur’ani mbrojtės dhe shėrues
Prej CHF 5.00 CHF
.
islamischen.ch