Kėrko nė shop

Kėrkimi nė detaje »
Kategoritė e Artikujve
 AKSION
 Ēajra tė ndryshėm (39)
 CD (88)
 Deodorant (3)
 Diverses (5)
 DVD (110)
 Gratis (2)
 Kapuq pėr namaz (2)
 Krema (4)
 Libra (379)
 -   Fetva (10)
 -   Fikh (7)
 -   Hadithe (8)
 -   Histori (18)
 -   Komentimi i Kuranit ( Tefsir ) (13)
 -   Komplet Vepra (1)
 -   Libra pėr Familje (35)
 -   Libra pėr Fėmijė (18)
 -   Libra xhepi (12)
 -   Mjekėsi (5)
 -   Poezi (3)
 -   Romane (5)
 -   Tė ndryshme (18)
 Libra Gjermanisht
 Mjalti (8)
 Mp3 (37)
 Orė
 Orė me Ezan
 Parfyma (15)
 Pllakata (3)
 Produktet e Farės sė zezė (6)
 Sexhade - Tepih pėr falje (1)
 Shampona (4)
 Tė ndryshme
 Tespih
 Ujė Zemzemi (1)
 Vajra tė ndryshėm (14)
Mė shumė pėr..
Dėrgesa dhe shėrbimet postare
Shėnimet e juaja private
Rregullorja
Reagimet e Klientėve
Index
Na kontaktoni
Informacionet
Kush jemi ne
Meny
Adresa e jonė
Lidhje
Artikujt te ri
Ēaj i farės sė zezė (Farės sė Bereqetit)
Ēaj i farės sė zezė (Farės sė Bereqetit)
Prej CHF 5.00 CHF
.
Mehr auf Ihrer privaten Seite
Produktet e Farės sė zezė
Vlerėsimi mbi artikuj
Vlerėso produktinVlerėsoni kėtė artikull!
Artikuj tė rinjė
Hibiskus me Farė tė Zezė - Hibiscus sabdariffa & Nigella Sativa
Hibiskus me Farė tė Zezė - Hibiscus sabdariffa & Nigella Sativa
Prej CHF 5.90 CHF
.
Blerje e shpejtė
Bitte geben Sie die Artikelnummer aus unserem Katalog ein.
Titulli: Kujtesa kolektive, Dėshmi dhe ngjarje (1944-1966)
Titulli: Kujtesa kolektive, Dėshmi dhe ngjarje (1944-1966) Prej CHF 15.00 CHF
.
Art.Nr.: 7150
Shenim e artikulli per ti shtypur
Koha e porosise suaj: 3-4 Ditė
Titulli: Kujtesa kolektive, Dėshmi dhe ngjarje (1944-1966)

Titulli: Kujtesa kolektive, Dëshmi dhe ngjarje (1944-1966)
Autorë: Dr. Memli Krainiqi, Prof. dr. Hysen Matoshi, Dr. Nuridin Ahmeti, Prof asoc. dr. Sonila Boçi, Prof. asoc.dr. Ledia Dushku dhe MA Shpend Avdiu
Recensentë: Prof. Dr. Sabile Keçmezi – Basha, Dr. Sadik Mehmeti, Dr. Besnik Emini
Redaktura teknike dhe kompjurerike : Nuhi Simnica
U shtyp në shtypshkronjën: "KGT'' – Prishlinë
Botues: Instituti Albanalogjik

Përmbajtja:

- Intelektualët shqiptarë mbi dhunën shtetërore jugosllave
- Rrëfime mbi vrasjet, burgosjet dhe aksionin e mbledhjes së armëve
- Kujtime të shqiptarëve të shpërngulur në Republikën e Turqisë
- Intervistat e të emigruarve nga Kosova në Shqipëri
- Rrëfimet e të ikurve nga Çamëria në Shqipëri
- Kumtesat nga tryeza shkencore "Kujtesa kolektive mbi statusin e shqiptarëve në ish-RPFJ (1944-1966)"
- Dokumente dhe Fotografi


Projekti i Degës së Historisë të Institutit Albanologjik, i titulluar ’’Kujtesa kolektive mbi statusin e shqiptarëve në ish-RPFJ ( 1944- 1966 ) përfshin njërën nga peridhat më të ndjeshme nga e kaluara jonë dhe që si qëllim parësor ka patur shpalimin, ndriqimin dhe argumentimin shkencorë të proceseve e ngjarjeve, që ishin pika kthese e referencash si në historinë e popullit shqiptar, ashtu edhe atë të popujve fqinjë të tyre. Në përputhje me titullin e propozuar, shtjellimi i përmendur më Iartë ndahet në tri tërësi tematike. Pjesa e parë përfshin kohën e "Shqiprërisë Etnike ( 1941 - 1944 ), të cilën pjesa më e madhe e shqiptarëve të ish-Mbretrisë Jugosllave e përjetuan si kohë të bashkimit me shtetin amë e si kohë të lirosë ndonëse të sunduar nga italianët dhe gjermanët.

Pjesa e dytë përqendrohet në periudhën e aksionit famëkeq të mbledhjës së armëve të dimrit të vitit 1955 / 56, i cili vjen në një kontekst ngjarjesh sikundër janë: vdekja e udhëheqësit të BRSS-së, J.V.Stalin ( 1953 ), krijimi i Pakt Ballkanik: Jugosllavi, Tunqi dhe Greqi, si dhe Marëveshja e Jugosllavisë me Turqinë për shkëmbimin e popullsisë.

Ndërsa pjesa e fundit do të merret me problematikën e shpërnguljes së shqiptarëve në Republikën e Turqisë, etapë kjo që do të përfundojë vetëm në vitin 1966 me rënien e ministrit të Punëve  të Brendshme të RSFJ, Aleksandër Rankoviçit, perkatësisht me njëfar reflektimi të kreut të atëhershëm
politik karshi ekspansionit të theksuar serb kundruall popujve të tjerë të Federatës.

Pasi kjo tematik hulumtuese bën pjesë në kuadër të historisë orale ( gojore ), një nga hapat e parë ka qenë identifikimi i personave që i kanë përjetuar vetë keqtrajtimet e pushtetit të ri jugosllav. Njëkohësisht është bërë përpjekje që të intervistohen edhe disa nga bartësit e atëhershëm të pushtetit politik, administrativ, gjyqësor dhe ekzekutiv, por edhe autoritete të jetës arsimore, kulturore e shkencore të kohës, në mënyrë që të krijohet një mozaik i plotë i rrethanave dhe kushteve në të cilat jetonin shqiptarët.


Duhet përmendur se fillimisht tema në fjalë ishte punuar si projekt shkencor nga po të njëjtit punëtor, i titulluar "Kujtesa kolektive mbi statusin e shqiptarëve në ish-RPFJ ( 1944-1966 )'° që përfshinte njërën nga periudhat më të ndjeshme nga e kaluara jonë dhe që si qëllirn parësor ka pasur shpalimin, ndriçimin dhe argumentimin shkencor të proceseve e ngjarjeve. që ishin pika kthese e referencash si në historinë e popullit shqiptar, ashtu edhe atë të popujve fqinjë të tyre. Pas një angazhimi të mirëfilltë, të një pune serioze, të një hulumtimi të bollshëm dhe të suksesshme, tani si një befasi e këndshme na vjen në dorë si libër i kompletuar me aparaturë shkencore.

Prof. dr. Sabile Keçmezi-Basha

Dëshmi për ngjarje, njerëz, fate dhe përjetime,.. në kohë kthesash dhe ndryshimesh të mëdha; për shqiptarët në kapërcyell të dekadës së parë të gjysmës sä dytë të shekullit të shkuar. … E ruajtur në kraharorë, e gdhendur në mbamendje, një Kronikë e ( ri ) thënë nga dëshmitarë të gjallë, - e sjellë me shkrim nga studiues të dëshmuar të albanologjisë dhe nga një institucion shkencor. - për të na treguar se historia (edhe) përsëritet, ose, për të na udhëzuar se si nuk duhet lejuar që ajo të (ri.)përsëritet_..Vëllimi ‘’Kujtesa kolektive : Dëshmi dhe Ngjarje (1944-1966)" paraqet ndërrmarrjën e parë tek ne, ku përmes historisë gojore hidhet dritë për një periudhë të rëndësishme historike... prandaj shënon një nismë dhe të arritur të re në letrat e historisë dhe historiagrafisë

Dr. Sadik Mehmeti

Ka shumë pjesë të historisë sä Shqipërisë që nuk njihen fare. Dhe ajo që mungon. mbase mund të plotësohet nga historia gojore,..:Çamët kanë përjetuar gjëra të tmerrshme në fund të Luftës sä Dytë Botërore. Ende edhe sot ka njerëz që janë gjallë, që i kanë përjetuar ato gjëra kur ishin të vegjël. Ata tani janë pleq, por fëmijët e tyre a nuk mund të pyesin dhe të interesohen se çfarë ka ndodhur? Duhet ta kemi të qartë, sepse nuk dimë shumë.

Prof. dr. Robert Elsie

Kėtė artikull e kemi marrė me Freitag, 23. September 2016 nė katalogun tonė.


Shportė
Ju nuk keni asgje ne shporten tuaj!
Mirėsevini pėrseri!
E-Mail Adresa:
Passwort:
E keni harruar fjalėkalimi?
Informatori
E-Mail Adresa
Statusi

Grupet e klientėve:Mysafir
Valuta
islamischen.ch
Parse Time: 0.159s