Kėrko nė shop

Kėrkimi nė detaje »
Kategoritė e Artikujve
 Ēaji Form – Dobėsimi (1)
 CD (89)
 Diverses (3)
 DVD (111)
 Gratis (3)
 Kapuq pėr namaz (1)
 Krema (2)
 Kur'an (2)
 Libra (290)
 -   Fikh (3)
 -   Komentimi i Kuranit ( Tefsir ) (9)
 -   Komplet Vepra (1)
 -   Libra pėr fėmijė (3)
 -   Libra xhepi (9)
 Mjalti
 Mp3 (37)
 Orė me Ezan
 Parfyma (46)
 Pllakata (2)
 Produktet e Farės sė zezė (9)
 Sexhade - Tepih pėr falje (1)
 Tė ndryshme (1)
 Tespih (2)
 Ujė Zemzemi (1)
Mė shumė pėr..
Dėrgesa dhe shėrbimet postare
Shėnimet e juaja private
Rregullorja
Reagimet e Klientėve
Index
Na kontaktoni
Informacionet
Kush jemi ne
Meny
Adresa e jonė
Lidhje
Vlerėsimi mbi artikuj
Vlerėso produktinVlerėsoni kėtė artikull!
Artikuj tė rinjė
Kurani nė gjuhėn Arabe
Kurani nė gjuhėn Arabe
CHF 0.00 CHF
.
Blerje e shpejtė
Bitte geben Sie die Artikelnummer aus unserem Katalog ein.
Bota e melekėve
Bota e melekėve Prej CHF 6.00 CHF
.
Art.Nr.: 55033
Shenim e artikulli per ti shtypur
Koha e porosise suaj: 3-4 Ditė
Bota e melekėve

Titulli: Bota e melekëve
Autor: Dr. Sulejman Omer el-Eshkar
Përkthyes: Rexhep Suma
Numri i faqeve: 118
Formati: A5
Viti i botimit: 2005

Besimi në melekët është një prej bazave të besimit dhe imani nuk plotësohet pa besuar në këtë bazë. Melekët janë një prej botëve të fshehta, për besimin e të cilëve All-llahu i lavdëroi besimtarët, meqë ata vërtetuan lajmin e All-llahut dhe të Dërguarit të Tij rreth asaj bote.

Citatet kur'anore dhe të Sunnetit e sqaruan këtë temë në mënyrë të hollësishme, prandaj ai që i vështron ato citate besimi ne melekët do t'i bëhet shumë i qartë, e nuk do t'i mbetet ndonjë ide e turbullt ne kokë. Njohja e melekëve forcon imanin, sepse njohuria e hollësishme është më e fortë sesa njohuria e përgjithshme.

Ato citate e sqaruan hollësisht këtë temë sepse mendja njerëzore nuk është në gjendje që vetvetiu të arrijë që të dijë tërë atë që i intereson rreth melekëve, shqisat njerëzore janë shumë të dobëta që t'i shohin melekët dhc ta dëgjojnë të folurit e tyre, e nuk ka dyshim se kjo dobësi është ne dobi të njeriut, sepse sikur ai të dëgjonte dhe shihte çdo gjë që e rrethon, nuk do të mund të jetonte. Na mjafton të paramendojmë se si një njeri dëgjon çdo valë që kap aparati i radios dhe të kuptojmë fatkeqësinë që do ta godet atë të gjorë, ai gjithgysh do të mahnitet dhe do të çmendet nga kjo.

Po ashtu, mos të mendojë askush se studimi rreth kësaj teme është tepricë shkencore, sepse realitetet të cilat i paraqesin citatet në këtë temë kanë ndikim të madh në mohimin e legjendave dhe falsifikimeve rreth saj, e dihet se qysh ne të kaluarën e lashtë ishin përhapur thëniet se melekët kanë statutin e hyjnisë, ose se ata janë vajzat e Zotit, kurse disa filozofë supozojnë se melekët janë planetët të cilët i shohim në Gjithësi
Pra, realitetet të cilat përmenden ne këto citate forcojnë në shpirtrat tonë besimin në A1l-llahun, i cili mbizotëron Gjithësinë dhe i Cili përcaktoi ushtrinë e Tij nga mesi i melekëve që të mbikëqyrin çështjet e ndryshme të Gjithësisë.

Ndërlidhja e melekëve me ne, qoftë në formimin, krijimin apo vëzhgimin tonë, të jep të kuptosh rën- dësinë dhe vlerën e njeriut , si dhe çrrënjosë idenë se njeriu është i përbuzur dhe i pavlerë, kuptimi i këtyre fakteve do të bën që ai të respekton vetën dhe nxiton me gjithë mundin e tij që ta realizoj rolin e madh të tij të cilin duhet ta kryejë.
Sikur të fillonim t'i numërojmë frytet dhe ndikimet e mira të cilat njeriu i përfiton nga besimi i tij në melekët, kjo parathënie do të merrte vend të gjerë. Për këtë arsye, do t'i lëmë lexuesit rast që të jetoj me vetë citatet rreth kësaj teme.


Kėtė artikull e kemi marrė me Samstag, 09. Mai 2009 nė katalogun tonė.

Klientėt qė kan blerė kėtė artikull, i kanė blerė edhe keta artikuj:

Snal Cream-Krem+Sapune pėr pastrimin e fytyrės nga kėrmylli Snal Cream-Krem+Sapune pėr pastrimin e fytyrės nga kėrmylli

Prej CHF 6.90 CHF
.
Snake Krem + Sapune kumder rrudhave dhe anti-akne Snake Krem + Sapune kumder rrudhave dhe anti-akne

Prej CHF 6.90 CHF
.
Sure kundėr sihrit, CD Sure kundėr sihrit, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Kur'ani pėr fillestar, CD Kur'ani pėr fillestar, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Lutje, CD Lutje, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Tespih me ngjyrė violete Tespih me ngjyrė violete

Prej CHF 5.00 CHF
.
Arti i dhikrit dhe i lutjeve tė Pejgamberit tė fundit Arti i dhikrit dhe i lutjeve tė Pejgamberit tė fundit

Prej CHF 13.00 CHF
.
Muhamedi s.a.v.s., i Dėrguari i Fundit, DVD Muhamedi s.a.v.s., i Dėrguari i Fundit, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Tė mėsojmė shkronjat shqipe Tė mėsojmė shkronjat shqipe

Prej CHF 3.00 CHF
.
Xibrili pyet Muhamedin a.s., Haku i Nėnės dhe Babės, DVD Xibrili pyet Muhamedin a.s., Haku i Nėnės dhe Babės, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Tribuna nė Preshevė, DVD Tribuna nė Preshevė, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Tribuna nė Ferizaj, DVD Tribuna nė Ferizaj, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Mburoja e Muslimanit Mburoja e Muslimanit

Prej CHF 4.00 CHF
.
Dhjetė tė pėrgėzuarit me Xhenet Dhjetė tė pėrgėzuarit me Xhenet

Prej CHF 7.50 CHF
.
Bashkėshorte e jo Dashnore Bashkėshorte e jo Dashnore

Prej CHF 8.00 CHF
.
Ahlaku i thirrėsit, atij i cili thėrret nė Islam Ahlaku i thirrėsit, atij i cili thėrret nė Islam

Prej CHF 6.00 CHF
.
Akoma ka shpresė Akoma ka shpresė

Prej CHF 21.00 CHF
.
Jetimi, CD Jetimi, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Kėshilla motrės muslimane Kėshilla motrės muslimane

Prej CHF 2.00 CHF
.
Margaritarė tė urtėsisė Margaritarė tė urtėsisė

Prej CHF 4.00 CHF
.
Njė ditė me Pejgamberin Muhamed a.s. Njė ditė me Pejgamberin Muhamed a.s.

Prej CHF 3.00 CHF
.
Pėrmbledhje nga vepra Zahireja e Ahiretit nė mėsimet e Profetit Pėrmbledhje nga vepra Zahireja e Ahiretit nė mėsimet e Profetit

Prej CHF 2.50 CHF
.
Dashuria ndaj Pejgamberit dhe shenjat e saja Dashuria ndaj Pejgamberit dhe shenjat e saja

Prej CHF 9.00 CHF
.
Deti i kthjelltė i devotshmėrisė Deti i kthjelltė i devotshmėrisė

Prej CHF 5.00 CHF
.
Edukimi i fėmijėve nė Islam Edukimi i fėmijėve nė Islam

Prej CHF 49.00 CHF
.
Femra nėn mbrojtjen e Islamit Femra nėn mbrojtjen e Islamit

Prej CHF 6.00 CHF
.
Gratė pyesin dijetarėt pėrgjigjen - Fetva tė zgjedhura rreth qės Gratė pyesin dijetarėt pėrgjigjen - Fetva tė zgjedhura rreth qės

Prej CHF 10.00 CHF
.
Haxhi, rregullat e kryerjes sė Haxhit Haxhi, rregullat e kryerjes sė Haxhit

Prej CHF 7.00 CHF
.
Hixhameja, synet pejgamberik dhe mrekulli mjeksore Hixhameja, synet pejgamberik dhe mrekulli mjeksore

Prej CHF 9.50 CHF
.
Islami dhe brenga e njeriut modern Islami dhe brenga e njeriut modern

Prej CHF 16.00 CHF
.
Kopshti i tė dashuruarve dhe shėtitja e tė pėrmalluarve Kopshti i tė dashuruarve dhe shėtitja e tė pėrmalluarve

Prej CHF 16.00 CHF
.
Mbi botėn tjetėr Mbi botėn tjetėr

Prej CHF 9.00 CHF
.
Filmi Imam Buhariu Filmi Imam Buhariu

Prej CHF 10.00 CHF
.
Filmi Haxhiu, DVD Filmi Haxhiu, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Muhamedi a.s. pėrpjekje pėr ta kuptuar biografinė e Lajmėtarit Muhamedi a.s. pėrpjekje pėr ta kuptuar biografinė e Lajmėtarit

Prej CHF 7.00 CHF
.
Mos u bėni si dy bijtė e Ademit, As mbytės as i mbytur Mos u bėni si dy bijtė e Ademit, As mbytės as i mbytur

Prej CHF 5.00 CHF
.
Mektebi tė thėrret – ILMIHAL Mektebi tė thėrret – ILMIHAL

Prej CHF 12.00 CHF
.
Hadithi Mos u mllefos, Qasje studimoren aspektin fetar, thirrės Hadithi Mos u mllefos, Qasje studimoren aspektin fetar, thirrės

Prej CHF 4.00 CHF
.
Ringjallja e shpirtrave Ringjallja e shpirtrave

Prej CHF 9.00 CHF
.
Gruaja mė e lumturė nė botė Gruaja mė e lumturė nė botė

Prej CHF 8.00 CHF
.
Derset e Ramazanit Derset e Ramazanit

Prej CHF 12.00 CHF
.
Bamirėsia qė na mungon Bamirėsia qė na mungon

Prej CHF 6.00 CHF
.
Kultura e sjelljes ndaj sėmundjes, vdekjes dhe xhenazes Kultura e sjelljes ndaj sėmundjes, vdekjes dhe xhenazes

Prej CHF 6.50 CHF
.
Pėrulėsia nė Namaz Pėrulėsia nė Namaz

Prej CHF 6.50 CHF
.
Pllakata - Pema ( Historia ) e Pejgamberėve Pllakata - Pema ( Historia ) e Pejgamberėve

Prej CHF 10.00 CHF
.
Parfym Classic Parfym Classic

Prej CHF 8.00 CHF
.
Parfym Trėndafili i kuq Parfym Trėndafili i kuq

Prej CHF 5.00 CHF
.
Historia e Feve, prej fillimit deri sot Historia e Feve, prej fillimit deri sot

Prej CHF 29.00 CHF
.
Mevludi dhe Ilahi nė gjuhėn shqipe, CD Mevludi dhe Ilahi nė gjuhėn shqipe, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Surja Al-Fatiha edhe Al-Bekare, CD Surja Al-Fatiha edhe Al-Bekare, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Djali dhe Mbreti, DVD Djali dhe Mbreti, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Shpirti Shpirti

Prej CHF 25.00 CHF
.
Seksualiteti nė Islam Seksualiteti nė Islam

Prej CHF 15.00 CHF
.
Pllakata - Hytbe lamtumirėse, nga Muhamedi a.s. nė Arafat Pllakata - Hytbe lamtumirėse, nga Muhamedi a.s. nė Arafat

Prej CHF 10.00 CHF
.
Enciklopedia e dijenisė dhe e urtėsisė Enciklopedia e dijenisė dhe e urtėsisė

Prej CHF 36.00 CHF
.
Komplet prej 5 Librave-Shehadeti,Pėrse namazi,Agjėrimi,Zekati,Ha Komplet prej 5 Librave-Shehadeti,Pėrse namazi,Agjėrimi,Zekati,Ha

Prej CHF 10.00 CHF
.
Tefsiri i Ibn Kethirit pjesa e gjashtė Tefsiri i Ibn Kethirit pjesa e gjashtė

Prej CHF 40.00 CHF
.
Pėrmbledhje lutjesh nga Kur'ani dhe Hadithi Pėrmbledhje lutjesh nga Kur'ani dhe Hadithi

Prej CHF 5.00 CHF
.
Kultura e zhveshjes dhe zhveshja e kulturės Kultura e zhveshjes dhe zhveshja e kulturės

Prej CHF 6.00 CHF
.
Drita e zemrės dhe Jasini Drita e zemrės dhe Jasini

Prej CHF 5.00 CHF
.
Kur’ani mbrojtės dhe shėrues Kur’ani mbrojtės dhe shėrues

Prej CHF 5.00 CHF
.
Parfym Dalal Parfym Dalal

Prej CHF 8.00 CHF
.
Mrekullia e krijimit tė njeriut, DVD Mrekullia e krijimit tė njeriut, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Porosi Profetike, DVD Porosi Profetike, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Habili dhe Kabili, DVD Habili dhe Kabili, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Jetimi, DVD Jetimi, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Mesazhi Islam, filmi i Muhamedit a.s. DVD Mesazhi Islam, filmi i Muhamedit a.s. DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Kalendari - Takvimi 2014 Kalendari - Takvimi 2014

CHF 0.00 CHF
.
Dita e Kijametit nė besimin islam Dita e Kijametit nė besimin islam

Prej CHF 5.00 CHF
.
Sahihu Muslim II Sahihu Muslim II

Prej CHF 32.00 CHF
.
Ejupi a.s. DVD Ejupi a.s. DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Filmi Dokumentarė - Historia e Ibrahimit a.s. dhe Lutit a.s., DV Filmi Dokumentarė - Historia e Ibrahimit a.s. dhe Lutit a.s., DV

Prej CHF 10.00 CHF
.
Te porta e Xhennetit Te porta e Xhennetit

Prej CHF 9.00 CHF
.
Obligimet e tė rinjėve Muslimanė sot Obligimet e tė rinjėve Muslimanė sot

Prej CHF 5.00 CHF
.
Femra dhe kėndvėshtrimi Islam mbi jetėn Femra dhe kėndvėshtrimi Islam mbi jetėn

Prej CHF 4.50 CHF
.
Pėr vajzat para se tė pendohen dhe tė humbin Pėr vajzat para se tė pendohen dhe tė humbin

Prej CHF 6.00 CHF
.
Jeta pas vdekjes Jeta pas vdekjes

Prej CHF 7.00 CHF
.
Martesa dhe mardhėniet intime nė Islam Martesa dhe mardhėniet intime nė Islam

Prej CHF 6.50 CHF
.
Zėri i shpirtit, mrekulli e zotit Zėri i shpirtit, mrekulli e zotit

Prej CHF 9.00 CHF
.
Dita e fundit – Xhenneti dhe Xhehennemi Dita e fundit – Xhenneti dhe Xhehennemi

Prej CHF 10.00 CHF
.
Kurani nė jetėn e pėrditshme Kurani nė jetėn e pėrditshme

Prej CHF 10.00 CHF
.
Falja e namazit pėr fillestarė, DVD Falja e namazit pėr fillestarė, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Njė Hoxhė si ky, DVD Njė Hoxhė si ky, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Fijet sekrete nė mes mesihut dexhall, misteri i trekėndshit tė B Fijet sekrete nė mes mesihut dexhall, misteri i trekėndshit tė B

Prej CHF 12.00 CHF
.
Kultura e sjelljes ndaj fėmijėve, prindėrve dhe farefisit Kultura e sjelljes ndaj fėmijėve, prindėrve dhe farefisit

Prej CHF 6.50 CHF
.
Shpifjet ndaj tė vėrtetave Islame Shpifjet ndaj tė vėrtetave Islame

Prej CHF 8.00 CHF
.
Emrat musliman dhe domethėnia e tyre Emrat musliman dhe domethėnia e tyre

Prej CHF 5.00 CHF
.
Dita e fundit – Kijameti i madh Dita e fundit – Kijameti i madh

Prej CHF 12.00 CHF
.
Si e lartėson pozitėn tėnde nė Xhennet Si e lartėson pozitėn tėnde nė Xhennet

Prej CHF 8.00 CHF
.
Adhurimet e besimtarit Adhurimet e besimtarit

Prej CHF 8.00 CHF
.
Bota e xhinėve dhe sekretet e tyre Bota e xhinėve dhe sekretet e tyre

Prej CHF 7.00 CHF
.
Si ta fitoni zemrėn e bashkėshortes suaj Si ta fitoni zemrėn e bashkėshortes suaj

Prej CHF 6.50 CHF
.
Si kanė pėrfunduar ata qė e kanė ofenduar Muhammedin a.s. Si kanė pėrfunduar ata qė e kanė ofenduar Muhammedin a.s.

Prej CHF 6.00 CHF
.
Njėzet rrugėt e syefaqėsisė Njėzet rrugėt e syefaqėsisė

Prej CHF 5.00 CHF
.
Morali i besimtarit Morali i besimtarit

Prej CHF 10.00 CHF
.
Kamata - domethėnia, pasojat, alternativat Kamata - domethėnia, pasojat, alternativat

Prej CHF 15.00 CHF
.
Pendohu o mėkatar Pendohu o mėkatar

Prej CHF 20.00 CHF
.
Tefsiri i Ibn Kethirit pjesa e katėrtė Tefsiri i Ibn Kethirit pjesa e katėrtė

Prej CHF 40.00 CHF
.
Sherifali Musliu - Ligjėrata islame, mp3 Sherifali Musliu - Ligjėrata islame, mp3

Prej CHF 10.00 CHF
.
Mirė se erdhe, CD Mirė se erdhe, CD

Prej CHF 8.00 CHF
.
Pėrmirėsimi i zemrave, mp3 Pėrmirėsimi i zemrave, mp3

Prej CHF 10.00 CHF
.
Pėrkthimi i El-Istiadhesė, El-Besmeles dhe i sures Fatiha Pėrkthimi i El-Istiadhesė, El-Besmeles dhe i sures Fatiha

Prej CHF 7.50 CHF
.
Ujė Zemzemi Ujė Zemzemi

Prej CHF 4.50 CHF
.
Nga errėsira nė dritė, DVD Nga errėsira nė dritė, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Filmi Ibrahimi a.s., DVD Filmi Ibrahimi a.s., DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Brenda Mekės, DVD Brenda Mekės, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Allahu njihet pėrmes arsyes, DVD Allahu njihet pėrmes arsyes, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
E vėrteta e jetės sė kėsaj bote, DVD E vėrteta e jetės sė kėsaj bote, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Shenjat e kijametit, DVD Shenjat e kijametit, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Origjina e jetės, DVD Origjina e jetės, DVD

Prej CHF 10.00 CHF
.
Ndalesa pėr ata qė synojnė shpėtimin nga zjarri i Xhehnemit Ndalesa pėr ata qė synojnė shpėtimin nga zjarri i Xhehnemit

Prej CHF 4.00 CHF
.
Jasini nė gjuhėn shqipe dhe arabe Jasini nė gjuhėn shqipe dhe arabe

Prej CHF 5.00 CHF
.
Tė kuptuarit e rrėnjės sė jetės Tė kuptuarit e rrėnjės sė jetės

Prej CHF 6.00 CHF
.
Gratė e Pejgamberit a.s. Gratė e Pejgamberit a.s.

Prej CHF 8.00 CHF
.
Mėkatet e mėdha dhe tridhjetė shkaqete hyrjes nė Xhenet Mėkatet e mėdha dhe tridhjetė shkaqete hyrjes nė Xhenet

Prej CHF 6.00 CHF
.Shportė
Ju nuk keni asgje ne shporten tuaj!
Mirėsevini pėrseri!
E-Mail Adresa:
Passwort:
E keni harruar fjalėkalimi?
Informatori
E-Mail Adresa
Statusi

Grupet e klientėve:Mysafir
Valuta
islamischen.ch
Parse Time: 0.674s